В случая, поне според мен, има нещо наистина изключително. И това не е, че по принцип в България рядко стават банкови обири. Нито пък, че обралите банка никога не се превръщат в публични личности - с име, място на живеене и биография. Изключителното, според мен, е че тази жена от Славяново с един (банков) удар разби на прах стереотипа за българския учител.
А този стереотип, поне според мен, изглежда така - неудовлетворен, неспособен на нищо друго човек, който не обича работата си и работи в система, която повече му пречи, отколкото помага, учи децата на неща, които не са им нужни и няма да помогнат по никакъв начин за просперитета им в обществото. Същият този човек изглежда обезверен, притиснат до стената, неспособен на нищо, за да промени себе си и света около себе си.
Преставете си как този човек, сведен до ролятата си на социален аутсайдер изведнъж надига глава и прави нещо откачено - обира банка с пистолет играчка, измъква се и цял месец не могат да го хванат. С други думи показва, че крие в себе си смелост и потенциал за промяна, макар и от другата страна на закона.
Това, струва ми се, е причината този банков обир да е наистина изключителен и толкова интересен за медиите (вижте само упорития акцент върху трите висши образования на жената).
Казвам го с целия си респект към професията на учителя.
Ами изглежда зачестяват. Днес друга жена се опитала да обере заложна къща. Вчера мъж се е опитал да обере магазин. Всички са обири в работно време и целта е взимане на наличните средства лично от човек.
ОтговорИзтриванеДа, това потвърждава идеята - всички останали обири/опити за обири получават в пъти по-малко медийно внимание и в крайна сметка потъват в забравата, с изключение на обира, направен от учителката по литература. Което е знак, че изключителното не е толкова самият обир, колкото професията на обирджията :)
ОтговорИзтриване